26
Тра

Еволюція і трохи магії

Громадські простори повинні еволюціонувати. Змінюються люди і технології, стиль і ритм життя, саме життя. Завдання архітектора – розуміти, відчувати (а іноді – передчувати) ці зміни і бути провідником еволюції міського середовища.

Чи можна в 2021 створювати парки за тими ж законами і правилами, що і 200-300 років тому? Точно ні. Так, ми як і раніше захоплюємося парком Ретіро або Люксембурзьким садом, але якщо придивитися, і вони теж еволюціонують. Диявол в деталях – в фургонах з вуличною їжею, в світлодіодному освітленні і краплинному зрошенні, в піраміді Лувру і Барселонських котах.

Раніше парки потрібні були для відпочинку і кисню, зараз – для зближення людей і виходу з віртуального світу в реальний. Сучасні європейські парки будують, щоб заново навчити людей спілкуватися, а не тупити в смартфони. Собачі майданчики, літні театри, озера, які перетворюються на катки взимку, ярмарки на площах і концерти в лісі – все це способи міняти свідомість людей, розвивати і виховувати нову культуру.

Архітектор тут провідник інтересів міської громади, держави, суспільства. І трохи маг-ілюзіоніст, який робить видимими і значущими людей і їхні потреби. Додаємо в парк велодоріжку – і на ній миттєво матеріалізуються велосипедисти, а скоро їх стане ще більше. Додаємо освітлення на бігові доріжки – і починаємо бачити все більше тих, кому зручно бігати до або після роботи, в темряві. Знаходити невидимок і робити їх видимими і значущими – і є магія архітектури міських просторів.

Мами, діти, спортсмени, пенсіонери. Електрокари, велосипеди, зелені технології. Просто розставляти ліхтарі? Ні дякую! Набагато важливіше і цікавіше думати про те, як кожен штрих на кресленні змінює життя міста. Вищий пілотаж в проектуванні громадських просторів – це побачити тих самих невидимок, групи людей, чий нерозкритий потенціал ляже в основу нових культурних парадигм, і створити для них умови для прояву і розквіту.

Для когось просто штрихи, для когось ковток свободи, півгодини часу з сім’єю, нові можливості, радість в простих речах. Робити людей трохи щасливішими кожен день – чи це не магія?