01
Лип

Розумний будинок, розумний господар (частина 1)

Одного разу я згадав у розмові, що розумний будинок – це понти для голлівудських фільмів. За слова треба відповідати, так що розповідаю, чому це так, та не так.

Розумний будинок часто представляється споживачам тим самим набором голлівудських штампів: агломерацією роботів, які пилососять, відкривають штори вранці, готують коктейлі, включають кондиціонер і розгортають екран на всю стіну. Але використовувати технології тільки для таких спецефектів – це забивати цвяхи мікроскопом.

Справжній розумний будинок набагато глибше, могутніше і … розумніше. Це комп’ютер, який націлений на зниження енергетичного споживання (зі збереженням комфорту, звичайно ж). Це споживання поновлюваних ресурсів: електроенергії від сонця, теплої води від сонця, води зі свердловини і її повторне використання для технічних потреб. Як на мене, по-справжньому розумний будинок – це будинок, який дбає не тільки про своїх мешканців, а й про навколишнє середовище.

Скільки потрібно вугілля, газу, води і всього-всього для комфортного життя? А скільки насправді потрібно? Адже у нас часто все йде шкереберть. Будинки, наприклад, утеплюють так, що вони перетворюються в термоси, в яких неможливо жити. Що за життя у целофановому пакеті? І чи сильно допоможуть в цьому випадку електричні карнизи для штор, щоб вранці прокидатися? Так, такі фішечки можуть приносити радість і комфорт, але розумний будинок – це не тільки вони, це автоматизація життєдіяльності всієї екосистеми будинку. Всі пішли, значить знижуємо опалення, а влітку вимикаємо кондиціонер. Система вважає, що немає руху в будинку, значить можна відключити електрику, крім пралки, холодильника і відеоспостереження. Такі речі, до речі, можна робити вручну, це питання усвідомленого споживання. Можна дорого автоматизувати взагалі все, можна трохи простіше, натискаючи кнопки на смартфоні, а можна зовсім доступно, йдучи натискати майстер-клавішу.

Технології зараз дозволяють дуже багато. При проектуванні можна продумати все так, щоб витрачати “безкоштовні” ресурси по максимуму. Розповім детально в наступних постах