05
Чер

Як сипати сіль на рану міста (частина 1)

Будинки в історичному центрі абсолютно будь-якого міста – це завжди любов і біль. І розмова про збереження вигляду міст довга, але цікава. Почнемо з реставрації старих будівель: як це відбувається, чому деякі з будівель треба знести і побудувати заново, як при цьому зберігати історичну цінність.

Взагалі оцінка пам’яток архітектури – штука чертовськи суб’єктивна. Архітектурна цінність визначається суб’єктивним уявленням експерта про естетику. Але є і фундамент з об’єктивних фактів.

Технічна експертиза може бути суворою і неупередженою. У вас прогнили перекриття, відновити їх не можна, це дерево, з будь-яких норм ви не маєте права експлуатувати цей будинок через 200 років, закінчиться все трагедією – і крапка. Чому падають будівлі в центрі Одеси? Тому що 200 років тому в дерев’яні перекриття для шумопоглинання насипали будівельне сміття, ці перекриття важать часто в два рази більше, ніж залізобетон. Технічна експертиза залишає за рамками естетику і емоції. Вона дає абсолютно об’єктивну оцінку того, скільки ще років можна безпечно експлуатувати будівлю цілком і окремі її частини. Є лабораторні тести на міцність ракушняка, наприклад. Можна проаналізувати залишкову несучу здатність фундаментів і перекриттів, ступінь замокання та багато іншого.

Історична, культурна оцінка будівлі – емоційна. Старі будинки наскрізь прошиті історією. Тут жили і працювали, гостювали, гуляли, творили. Іноді визнано видатні Пушкін, Воронцов, Мечников, Маразлі. Іноді – купці, лікарі, революціонери, вчителі, чиї імена знайомі не кожному, а внесок в історію здасться значущим лише знавцям предмета. І тоді цінність будівлі доводиться відстоювати.

В результаті добре, що кожна будівля отримує оцінку з різних сторін – так ми хоч на крок наближаємося до істини. Після того, як технічна експертиза завершена, архітектор приймає рішення про те, які частини будівлі можна і потрібно зберегти, і які зміни внести, щоб дати можливість громаді витримати фінансову сторону реставрації. Про те, як це зробити – розповім на прикладах в наступний раз.