26
Чер

Як сипати сіль на рану міста (частина 3)

В рідній Одесі теж є куди сипати сіль, на жаль. У старому місті, так улюбленому туристами і кінематографістами, роботи для архітекторів по вуха. Пошукаємо колоду в своєму оці?

Термін експлуатації багатьох будинків в історичному центрі Одеси добігає кінця. Я говорив про це в першій частині нашої розповіді (тут). На жаль, реставрація старого фонду поки відбувається повільніше, ніж його руйнування. Чому?

Попит є. Запити на роботу зі старими будинками приходять постійно, і ці запити дуже різні. Базового запиту не існує, тому що не існує культури роботи зі старим фондом. Ці правила на ринку не сформовані.

Чітко сформульований звід правил дає стійкий фундамент для розвитку міста.

По-перше, стає зрозумілою ціна нерухомості в старому фонді. Відреставрований старий будинок просто не може не бути дорогим, тому що це ексклюзив. Відновлений царський будинок ніколи не буде вище на 5 поверхів, і такого ж будинку в такому місці не буде ніколи, а значить ціна буде вище найкрутішої новобудови.

По-друге, прозорість правил створює більше можливостей для інвестицій. В ідеальному випадку міська влада – це спритний і мудрий посередник, який регулює відносини між громадою та інвесторами, щоб вигравали обидві сторони. Відновлення міста за рахунок приватних інвестицій – це можливість не тільки зберегти обличчя історичних будівель, але і заробити на розвиток міста. Звільнити від асфальту історичний кругляк, відкрити порт, розбити нові парки – все це можна і потрібно робити за рахунок інвестицій.

Проста і зрозуміла система правил і цінностей для інвестиційних рухів створює простір для зростання. Хочете щось нове, масштабне і амбітне – ласкаво просимо на Пересип, поля зрошення. Хочете центр відновлювати – ось вам програма. Так ця історія стає цікавою для інвестора. Утворюється шлях для грошей, який не вбиває місто, а робить його тільки краще.

В Одесі є прекрасні приклади оновлених і відновлених будівель найрізноманітніших рівнеим складності. Дуже хочеться, щоб їх ставало все більше і більше.